style1 Ort date_range 9 oktober 2025

De flyktade – en musikalisk teaterföreställning

Scenkonstnärerna Franciska Löfgren, Anna Lyons och Sofia Berg-Böhm möts för första gången i Teater Stellas regi för att bjuda in till en annorlunda teaterupplevelse i den gamla synagogan på Själagårdsgatan.

Vad innebär det att vara Den Andre, Den Avvikande, den som inte ingår i majoritetssamhället? Alla minoriteter har olika sätt att hantera sin identitet – ibland måste vi dölja den helt och ibland kan vi leva den fullt ut, utan rädsla för repressalier. Våra förutsättningar att leva fritt förändras beroende på de politiska, sociala och samhälleliga skeendena.

I den här föreställningen väver Teater Stella samman två texter av tysk-judiska författare: Den judiska hustrun av Bertolt Brecht och Vitblomma av Karin Boldemann i Eva Gröndahls bearbetning. Genom dessa röster får vi följa några judiska kvinnors liv – både före Förintelsen och i vår egen tid – med blicken vänd mot det som en gång hände, och mot hur det fortfarande påverkar oss idag.

Texterna i föreställningen De flyktade utgör, tillsammans med sång och musik, en stund för reflektion och eftertanke.

Köp biljetter här

Medverkande:
Sofia Berg-Böhm
Anna Lyons

Regi:
Franciska Löfgren

Kostym:
Malin Alm

Musikansvarig:
Sofia Berg-Böhm