style1 Ort date_range 5 september 2026

After work

Välkomna till vår värld av grönskande vinodlingar och välsmakande drycker. 

 Här får ni upplevelser på riktigt, från vinranka till premiumvin. Vi inleder besöket med en tur i vinfälten med efterföljande guidning i vineriet, där det serveras en välkomstaperitif medan ni får en inblick i vinmakningen på Lottenlund. Vi avrundar i provningsrummet där vi provar 4 viner från gården och tillsammans med vinerna serveras en ost-och charkbricka. 

 Åldersgräns 18 år. Vänligen ta med legitimation. 

 För det mesta har vi fint väder på vingården men ibland kan det komma en skur och och vi rekommenderar därför kläder efter väder. Det finns paraply att låna. 

Köpt biljett återlöses ej men kan överlämnas till annan person över 18 år.  

Vänligen meddela ev. allergier senast 3 dagar innan eventet på mail visit@lottenlundestate.se. Tyvärr kan vi inte tillgodose vegetariskt/veganskt eller laktos då ost och chark har dominerande av dessa varor. Vi kan erbjuda glutenfritt bröd. 

Då dett evenemang är kunskapshöjande tar vi en titt i gårdsbutiken också för er som vill handla. Varje person får köpa 4 flaskor vin och 1 flaska destillat. 

 Varmt välkomma!