style1 Ort date_range 24 juli 2026

Svenska Akademiens Pepshyllning - Genrep i Landskrona

Svenska Akademiens Pepshyllning gör genrep på hemmaplan i Landskrona!

Efter en utsåld höstturné, med både hjärterum och stjärterum, låter vi vår Pepshyllning rulla vidare mot sommarens scener. Men innan vi ger oss ut på vägarna samlas vi på hemmaplan för ett varmt och svängigt genrep på Kvarteret Erikstorp i Landskrona.

Tillsammans med publik och gästande musikanter fortsätter vi den musikaliska resan genom Peps Perssons tidlösa låtskatt. Det blir såklart roots, reggae, ska och rocksteady. En gnutta blues och en rejäl dos skånsk berättarglädje.

Det blir ös, det blir sväng och det blir eftertanke. Det blir sång och dans, det blir musik som känns på riktigt. Musik som ÄR på riktigt. Från oss som är fans till er andra som också är fans. Och för dig som, kanske sent omsider, vill upptäcka Peps fantastiska låtar med andra i varm tillsammans-anda.

Snöra på dig danseskorna och värm upp allsångsrösten så ses vi i Landskrona!

Vad: Svenska Akademiens Pepshyllning – genrep på hemmaplan
Var: Kvarteret Erikstorp, Landskrona
När: Fredag 24 juli 2026
Tider: Insläpp 17:00, Live på scen 18:30
Biljetter: akademien.nu / nortic.se

18+ gäller