style1 Ort date_range 26 maj 2026

Stockholm Underground feat. Ida Sand

Vänligen inta bordsplatser senast 18.30, därefter släpps reservationen.

Köp till vår 2-rättersmeny samtidigt som du köper dina biljetter i vår webshop och spara minst 10%. Den rabatterade menyn är enbart tillgänglig för förhandsbeställningar men rätterna går självklart att köpa under ditt besök på Fasching.

Köpta biljetter återlöses ej. Distansavtalslagens regler om ångerrätt gäller inte vid köp av evenemangsbiljetter.



Med en smått legendarisk rytmsektion tar Magnus Lindgren avstamp i albumet Stockholm Underground (ACT Music) – en varm hyllning till Herbie Mann och Memphis Underground, där soul-jazz, funk och jazz-flöjt möts.


Kvällen bjuder på musik av Lindgren och Ida Sand i samma anda, tillsammans med ett gäng älskade klassiker som Chain of Fools, Hold On, I’m Coming och A Whiter Shade of Pale.

Magnus Lindgren är en av svensk jazz mest respekterade och prisbelönta musiker, med en förmåga att uttrycka sig på tenorsax, klarinett och flöjt. Hans arrangemang kombinerar rytm, harmoni och ljudfärg på ett sätt som förnyar både klassiska och moderna jazzformer.

Gästande Ida Sand är en av Sveriges mest uttrycksfulla röster, med ett varmt, själfullt uttryck som rymmer gospel, blues och souljazz. Magnus Lindgren är en av svensk jazz mest respekterade och prisbelönta musiker, som är lika hemma på tenorsax, klarinett och flöjt. Hans arrangemang kombinerar rytm, harmoni och ljudfärg på ett sätt som blinkar mot både klassiska och moderna jazzformer.