Hur kan vi förändra destruktiva könsroller och machokultur? Välkommen på en föreläsning med Peter Rung på internationella dagen mot våld mot kvinnor, även kallad Orange Day.
Om föreläsningen
Peter Rung föreläser om machokultur, våld i nära relationer och hur jämställdhet är en motvikt till våld.
Lär dig om hur du kan vara en del av ett förebyggande arbete mot våldsbrott genom att få kunskap i vilka förväntningar som ställs på män och vilka kopplingar som finns mellan normer och sexualbrott.
Få konkreta verktyg som skapar förändring och förebygger sexuellt våld, trakasserier och kränkningar i vår vardag.
Om evenemanget
Tid: Tisdagen den 25 november klockan 18.00 till 19.00.
Plats: Sessionssalen, Centrumhuset i Götene.
Biljetter: Biljetter köps via nortic eller Medborgarkontoret i Götene 0511-38 60 00. Biljettsläpp onsdag 1 oktober. Vuxen: 50 kronor. Ungdom upp till 26 år: 20 kronor. Föreläsningen rekommenderas från 14 år. I priset ingår kaffe och kaka.
Arrangör: Kulturen i Götene i samarbete med Götene kommunbibliotek och kommunala Folkhälsan.
Om Peter Rung
Hur kan vi förändra destruktiva könsroller och machokultur? Peter Rung har i över ett decennium arbetat med jämställdhet och värdegrundsfrågor inom skola, idrott och mansdominerade organisationer. Med erfarenhet från elitfotboll, SHL, byggbranschen och Försvarsmakten hjälper han företag, skolor och föreningar att skapa inkluderande miljöer. Hans föreläsningar ger konkreta verktyg för att identifiera och förändra beteenden – och öka civilkuraget i din organisation.
Peter Rung är en engagerad föreläsare och utbildare inom jämställdhet, machokultur och värdegrundsfrågor. Sedan 2012 har han arbetat med att förändra destruktiva könsroller i skola, idrott, föreningsliv och mansdominerade yrken. Hans fokus ligger på att stärka civilkurage och skapa tryggare miljöer genom att ge individer verktyg att agera i viktiga situationer. Med en övertygelse om att vi behöver prata med män där de redan finns – snarare än om män där de inte deltar – hjälper Peter organisationer att gå från teori till handling.
Hans bakgrund inom elitidrott ger honom en unik insikt i kulturförändringar. Genom uppdrag för Svenska hockeyligan (SHL), Hammarby Fotboll och Färjestad BK har han utvecklat uppförandekoder och handlingsplaner kring jämställdhet, sexuellt våld och våld i nära relationer. Han har även samarbetat med byggbranschen och Försvarsmakten för att skapa inkluderande arbetsmiljöer. Hans förmåga att bryta ner stora värdegrundsfrågor till konkreta åtgärder gör honom särskilt efterfrågad.