Förra årets succé är tillbaka!
Välkommen till en gnistrande, sprakande och fullkomligt oemotståndlig vinterkonsert. Malena Ernman, Johanna Moreaus och David Carbe bjuder på en musikalisk upplevelse utöver det vanliga - från våra mest älskade julsånger till virtuosa klassiska pärlor. Här utlovas både skratt, gåshud, storslagen sång och oväntade upptåg!
Trion levererar en hisnande mix av högt och lågt - från Koppången och Ave Maria till Christmas carols, folkmusik och klassiska mästerverk - med värme, humor och en närvaro som verkligen smittar av sig.
Varmt välkomna!
Malena Ernman är en av vår tids stora operastjärnor och en av få artister i världen som lyckats kombinera en operakarriär i högsta världsklass med att nå ut till den breda publiken. Med 4 oktavers röstomfång har hon haft titel- och huvudroller på flertal operahus i städer såsom Wien, Paris, Tokyo, Amsterdam, Bryssel, Berlin, Zürich och Barcelona. Senaste åren har Ernman även etablerat sig på musikalscenen och hyllas enormt för roller i "Såsom i himlen" och "Forever Piaf".
På Konceptalbumet "Terra Mater" (Moder Jord) samarbetar Malena med Christina Pluhar och barockensemblen L'arpeggiata. Albumet blev utnämnt av DN till månadens bästa album i mars 2025.
Johanna Moreaus är utbildad vid musikhögskolan i Stockholm, där hon tog sin masterexamen 2022. Idag är hon verksam som frilansviolinist och har bland annat spelat med Göteborgssymfonikerna, Dalasinfoniettan, Sofo Chamber Orchestra (fast medlem) och Gävle Symfoniorkester. Med stor inlevelse och en underbar passion som hon förmedlar så får Johanna musiken att inte bara låta fantastisk utan också kännas förtrollande. För första gången ger sig nu Johanna Moreaus ut på en stor julturné. Som ni säkert listat ut härstammar Johanna från den kända spelmanssläkten Moreaus. Med pappa Kalle och farbröderna Olle och Perra så har Johanna musiken i blodet. Vi är väldigt glada för att Johanna är med och att publiken får träffa och ta del av hennes fantastiska fiolspel.
David Carbe har med sin charm, humor och sitt unika pianospel fått en stor publik, inte minst i sina egna shower vid namn Carbe med Gäster och nu senast med succén The Piano Man.
Han turnerar flitigt i Sverige i många olika sammanhang och samarbetar tätt med stora delar av Sveriges artistelit.
Med utsålda konserter i eget namn, turnéer tillsammans med Robert Wells i Rhapsody in Rock, framträdanden i både SVT och TV4 samt flera utmärkelser för sitt pianospel och artisteri, har Carbe etablerat sig som en av Sveriges mest underhållande pianister på scen.
ÖVRIG INFORMATION
Arrangör:
Grand Live
Ytterdörrarna öppnar:
90 minuter innan föreställningen
Föreställningens längd:
Cirka 90 minuter. Exakt sluttid kan inte garanteras.
Paus:
Nej
Åldersgräns:
13 år.
Garderob:
För allas trivsel och säkerhet är ytterkläder ej tillåtna i salongen. Köp gärna garderobsbiljetten i samband med att du köper din biljett till föreställningen.
Rullstolsplats:
Rullstolsplatser kan ej köpas online.
Rullstolsplatser bokas via Nortic på biljett@nortic.se eller 0455-619700 (måndag-fredag 9-13).