style1 Ort date_range 15 juli 2026

Country - Folk - Americana - Svenskt - Nashville - Stiko & Foley

En konsertkväll där starka berättelser och låtar står i centrum. En av Sveriges mest hyllade artister delar scen med en prisad låtskrivare från Nashville - Country, folk, americana och svenskt låtskrivande. 

Vi är otroligt stolta att få presentera kvällens artister som kommer upp till oss på Brännabergets Festplats och bjuder oss på en upplevelse vi kommer minnas!

Stiko Per Larsson
Stiko Per Larsson är en av Sveriges mest älskade liveartister - en låtskrivare som under många år fått publiken att känna sig sedda, berörda och delaktiga. Han har aldrig jagat genvägar utan byggt sin publik genom närvaro, nyfikenhet och musik som hittar hela vägen in. 
Med över 26 miljoner streams och tusentals konserter runt om i Sverige har han byggt en trogen och hängiven lyssnarskara. Under senare år har han också gjort sig ett namn internationellt med sin Americana genom turnéer och konserter i bland annat Danmark, Norge, England och USA. 

Blue Foley
Ingen gör det som Blue Foley. Som en av Nashvilles mest älskade och respekterade låtskrivare har han skrivit över 100 låtar som spelats in av både oberoende artister och stora skivbolag.
Han nominerades till en Grammy 2020 för titelspåret på Ashley McBrydes album Never Will och hade redan tidigare två nomineringar för låtar på det kritikerrosade albumet Girl Going Nowhere. Blues låtar har framförts på ikoniska scener som Grand Ole Opory och han har även varit nominerad till Australiens Golden Guitar Award. Med en imponerande meritlista och en unik känsla för berättande genom musik är Blue Foley en artist som sällan lämnar någon oberörd. 

Program
17.30 Entrén öppnar
18.00 Matgäster, serveras fram till kl. 20.00
19.30 Livekonsert - Stiko Per Larsson & Blue Foley. Upplevelsetid ca 2 ½ timme med  pauser emellan. 
23.00 Vi stänger för ikväll och hoppas du haft en upplevelserik kväll och hälsar dig välkommen åter till oss på "Berget"!

Mat & Entrébiljetten erbjuder!
Kvällen till ära serveras varm tacotortilla med salladsbuffé och dryck, 1 glas vin/ kvällens öl eller läsk.
Bra att veta,,,
Vi hoppas på en fin ljuvlig sommarkväll och har utomhuskonsert vid restaurangen, om eventuellt ihärdigt regn har vi konsertern i Dansrotundan.
Fri parkering för inbetalande besökare och drop in ställplatser 100kr/plats och betalas via swish på plats eller i restaurangen. 
Alla åldrar, under 18 år i målsmanssällskap.