Thomas Stenström på sommarturné 2026 - 22 juli Krusmyntagården, Visby!
Efter ett år med endast en enda spelning – den utsålda konserten på Zinkensdamms IP där 15 000 personer samlades – och ett rekordstort intresse inför den kommande arenaturnén i början av 2026, presenterar Thomas Stenström nu sin sommarturné runt hela landet.
Den 22 juli är det dags för Gotland och Krusmyntagården, Visby, att uppleva Thomas Stenström när han bjuder på låtar från hela katalogen med den närvaro och energi som gjort Stenström till en av Sveriges mest uppskattade liveartister. Krusmyntanätter väntar.
Biljetterna släpps nu på torsdag den 27 november kl. 12:00!
“Zinken var som en urladdning och en vändpunkt. Jag bar den känslan in i hösten, och när arenorna började sälja slut så snabbt blev det tydligt för mig att det här året inte får stanna där. Sommaren 2026 kommer bli livsfarlig, men jag har fan aldrig längtat efter en sommarturné så mycket innan, jag hoppar, ni fångar mig, ok?” / Thomas Stenström.
Stort tryck inför arenaturnén
Inför arenaturnén i januari-februari har intresset varit större än någon gång tidigare i Stenströms karriär. Spelningarna i Kalmar och Uppsala sålde slut på kort tid, vilket ledde till att en extrakonsert i Uppsala adderades. Den starka efterfrågan visar den kraft Stenström tar med sig in i 2026 och vidare in i sommarens konserter.
Ett nytt kapitel efter “SVERIGE”
Det senaste albumet “SVERIGE” knöt ihop två decennier av låtskrivande och markerade början på en ny period i Stenströms skapande. Den enda spelningen under 2025 – Zinkensdamms IP – har blivit en milstolpe både för Stenström och publiken. Sommarturnén 2026 bygger vidare på den utvecklingen, med låtar från hela katalogen och den närvaro och energi som gjort Stenström till en av Sveriges mest uppskattade liveartister.
Thomas Stenström
Datum: 22 Juli | Krusmyntagården, Brissund
Området öppnar 17.00 | Konsert: 20.00
Turnéplan - Sommaren 2026 (fler datum TBA)
4 juli – Borås, Bruket i Wiared
17 juli – Rättvik, Dalhalla
22 juli – Visby, Krusmyntagården
25 juli – Varberg, Societetsparken
28 juli – Borgholm, Slottsruinen
8 augusti – Huskvarna, Huskvarna Folkets Park
14 augusti – Örebro, Gustavsvik
28 augusti – Helsingborg, Ångfärjeparken
________________________
Om biljetter
Ordinarie ståplats: 645:- (ex. Serviceavgift)
Barn 2-12 år: Medföljer utan kostnad tillsammans med vårdnadshavare/vuxen. Hörselskydd är obligatoriskt. Max 2 barn per vårdnadshavare/vuxen. Ingen biljett krävs.
Barn 13-18 år: Ordinarie ståplats | 645:- (ex. serviceavgift). Tillsammans med vårdnadshavare/vuxen.
Tillgänglighetsplatser är reserverade för besökare med funktionshinder och deras ledsagare. Dessa bokas via mail: info@hus1.com. Begränsat antal. Ledsagare gratis.
________________________
KRUSMYNTANÄTTER 2026 - Musik | Mat | Dryck | Gemenskap
Ett stenkast från havet ca 10 km norr om Visby ligger Krusmyntagården. Hit kommer inresta som bofasta och grannar förbi för att äta, fika eller bara strosa i örtagården med mängder av växter. Krusmyntagården är schysst käk och öns finaste utsikt med solnedgången i havet. En plats för alla med både lekplats, fossilfynd längs stranden och ett dopp i lugna Brissundstranden, 300 m bort. I mer än femtio år har Krusmyntagården varit det självklara utflyktsmålet för många men en oprövad spelplats.
Sommaren 2025 lanserades konceptet Krusmyntanätter med några av landets största artister live: Laleh | Thåström | Europe | Albin Lee Meldau.
Sommarens bästa kvällar bland vänner, familj och bekanta. Helkvällarna med livemusik alldeles vid havet, gott i glasen och smakerna från köket och festivalområdets food trucks.
Krusmyntanätter är att njuta och att bli bortskämd.
Av Sveriges främsta artister och Gotlands vackraste solnedgång.
2026 fortsätter Krusmyntanätter som den självklara arenan för livemusik på Goltand om sommaren
Välkomna!
________________
Program Krusmyntanätter 2026:
22/7 Thomas Stenström
27/7 Miss Li
fler artister presenteras senare