style1 Ort date_range 27 mars 2026

Shifters

(Grupper och rullstolsplatser bokas direkt hos oss 0735-424114 vaxjo@riksteatern.se)

När Dre och Des möts som sextonåringar är allt möjligt. Världen är vidöppen och känslorna bombastiska. De delar drömmar, närhet och den första stora kärleken. Många år senare möts de på nytt. De är nu trettiotvå. Dre har stannat kvar, Des har flyttat. Allt är förändrat, och ändå finns bandet mellan dem kvar.

I ett växelspel mellan då och nu, mellan minne och verklighet, rullas deras gemensamma historia upp. Vad händer när det förflutna krockar med nuet? Tillhör deras kärlek dået, eller finns den fortfarande här?

Shifters är ett drama de flesta av oss kan känna igen oss i. Om hur människor och upplevelser påverkar oss för livet, och den eviga frågan: tänk om?

Pjäsen, skriven av hyllade Benedict Lombe, blev en succé på The Bush Theatre i London 2023. Lombe, den tredje svarta kvinnan att spelas på West End, är hyllad för att lyfta erfarenheter och perspektiv som sällan syns på de stora scenerna. Nu får den svensk premiär med Angelika Prick och John Njie som Des och Dre.

Ett samarbete mellan Riksteatern och The Bush Theatre.

Medverkande

Angelika Prick

John Njie

Konstnärligt team

Dramatiker: Benedict Lombe

Orginal regissör: Lynette Linton

Nyuppsättning: Taiwo Oyebola

Översättare: Doreen Ndagire

Scenograf/kostymdesigner och mask: Alex Berry

Ljusdesigner: Neil Austin

Ljuddesigner: Tony Gale

Komposition: Xana

Producent

Ett samarbete mellan Riksteatern och The Bush Theatre.

Tillgänglighet:

Hörselslinga finns i hela lokalen. Rullstolsplatser och ledsagare bokas via tlf 0735-424114 eller via mejl vaxjo@riksteatern.se