style1 Ort date_range 15 november 2025

Palestina på duken: Film & Samtal på Tellus.

Palestina på duken: Film & Samtal på Tellus.

Program


17:00–18:00: Servering av mat & fika

18:00–19:33: A STATE OF PASSION | Carol Mansour, Muna Mhalidi | Dokumentär | 2024 | Arabiska | Eng. text | 93 min

19:33–19:50: Paus (18 min)

19:50–20:42: TO MY FATHER | Salam Shehada | Dokumentär | 2008 | Arabiska | Eng. text | 52 min (Q&A med regissören)

Samtal med läkare Märit Hemlin från SöS, som tjänstgjorde i Gaza under sommaren (placering i programmet är ännu obestämd).

Filmbeskrivning

BLOCK 1 – A STATE OF PASSION 

A STATE OF PASSION | Carol Mansour, Muna Mhalidi | Dokumentär | 2024 | Arabiska | Eng. text | 93 min

Efter 43 fruktansvärda dagar på Gazas sjukhus blev Dr. Ghassan Abu Sittah ett ansikte för palestinskt motstånd. Hans passion för Palestina driver hans livsfarliga humanitära arbete. Samma passion delar regissörerna Carol Mansour och Muna Khalidi.

BLOCK 2 – TO MY FATHER 


TO MY FATHER | Salam Shehada | Dokumentär | 2008 | Arabiska | Eng. text | 52:33 min
”
Det var en tid då människor var vackrare, när ögonen var fyllda av färg, även i svartvitt. Vad har förändrats – kameran eller ögat?” frågar Abdel Salam Shehadah i sin poetiska hyllning till studiofotograferna från 1950- till 1970-talet.

Love-Song för Basel Zayed

Om filmdistributören och samverkande arrangörer

Sard Films AB är företaget som äger Nordic Palestinian Film Festival, som står för visningen och har tillstånd att visa båda filmerna. Samtalet arrangeras av Health Workers for Palestine och Palestinagrupperna i Stockholm.

Om biljetterna

Varje block kostar 100 kr per biljett, för de som kanske bara vill se en film. Vill man se båda blocken är priset 200 kr.
Pensionärer och studenter betalar 70 kr per block, alltså 140 kr för båda.