Den judiska minoriteten har en lång historisk närvaro i Sverige, men det var inte förrän 1775 som judar fick bosätta sig i landet utan att konvertera till kristendomen. Gustav III gav Aaron Isaac och hans följe rätt att bosätta sig i Sverige utan att konvertera och tillstånd till att starta Sveriges första judiska församling. Isaac står som symbol för att vi 2025 kan uppmärksamma 250 år av judiskt liv i Sverige.
Historikern och författaren Carl Henrik Nilsson, vid Uppsala universitet, berättar denna kväll om sin nya bok Aaron Isaac. Sveriges första jude.
Johan Åberg, lektor vid Lunds universitet, berättar om judisk humor och om de osynliga judarna. Han utlovar inga gapskratt men belyser humorns vikt för den judiska identiteten.
Endast återköp av biljett vid inställt evenemang.