bookmark 2 föreställningar style1 Ort date_range 14 maj 2025 - 25 maj 2025

Stadsvandring: I spritsmugglarnas spår

I Gamla Stans gränder reser vi tillbaka till 1920-talets Stockholm där stränga spritrestriktioner just införts. Invånarna fick inte längre köpa hur mycket sprit de ville, vilket för vissa var en ren och skär katastrof! Spritrestriktionerna resulterade dock i en mängd kreativa spritmarodörer som på olika sätt trotsade restriktionerna. Vilka var personerna som försörjde befolkningen med smuggelsprit i gränderna? Vem var Stor-Kevan och vad var det som hände i hans hem? Och vilka var det som langade sprit?

Vi möts vid pissoaren (du läste rätt, pissoaren var ett perfekt ställe för lagning) som ni hittar på Källargränd 2 i Gamla Stan. I biljetten ingår inträde till museet, nyttjas inom två veckor från stadsvandringen.

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla