bookmark 1 show style1 City date_range 12 November 2023

Andreas Weise

Andreas Weise har under lång tid förtrollat publiken med sin själfulla, klassiska röst och naturliga karisma. Hans nya album “The Circle” är ett album bortom allas förväntningar, där Andreas utforskar nya musikaliska och personliga vägar. Även livepubliken ska få njuta av Andreas Weises magiska röst och nya låtar när han beger sig ut på Sverigeturné i höst!

 

Sedan vi började jobba med albumet 2021 så har jag verkligen längtat efter att få samla ihop mitt band och komma ut och spela låtarna live. Låtarna har blivit som små kapitel av livet de senaste åren och jag har så mycket att berätta – om mitt liv och vad jag upplevt, hälsar Andreas. 

 

Om Andreas Weise

Andreas Weise är inte ett nytt namn inom den internationella musiksfären. Med start i svenska Idol, vidare till den stora succén med sina jullåtar och till att spela för fulla hus Sverige runt, har Andreas Weise hunnit bli både folkkär och jämförd med alltifrån Robbie Williams till vår tids crooner. Idag har han över 80 miljoner streams och plats #84 på Top 100 US Spotify.

 

När både en röst och låtar i världsklass möts, då skapas magi. I april 2023 släpptes hans album “The Circle” – ett album bortom allas förväntningar, där Andreas utforskar nya musikaliska och personliga vägar. En resa han och forne Cherionmedlemmen och Grammynominerade låtskrivaren Jörgen Elofsson påbörjade på en ö i Stockholms skärgård.

 

För Andreas har detta inte bara varit en resa som artist utan en introspektiv resa där han vågar visa vem han är. Som person, pappa, partner och artist. En resa som gått ut på att hitta den totala artistiska friheten att skapa låtar som kommer leva och växa genom livet. Även livepubliken ska få njuta av Andreas Weises magiska röst och nya låtar – den 3 september 2023 har han premiär på SARA Kulturhus i Skellefteå och beger sig därefter vidare ut på turné!

 

Arrangör: HitNöje Production

 

Biljettinformation

Föreställningens längd 1 tim 30 min
Åldersgräns 13 år

 

Biljettpris Ordinarie 495 SEK, (inkl. serviceavgift 35 SEK).
Eventuellt kvarvarande biljetter säljs vid entrén till konserten. Ej återköp av köpta biljetter

 

För bokning av rullstols- och ledsagarplatser kontakta Bok- och papper i Askersund Tel: 0583-711730 eller Kulturhuset Sjöängen - sjoangen@askersund.se Tel: 0583-82000.

 

OBS! Det är inte tillåtet att ta med rollator och barnvagnar in i Stora salongen med tanke på säkerheten vid en eventuell utrymning. Det är därför heller inte tillåtet med rullstolar på våning 3. Bra att veta: Vid sen ankomst kan vi inte garantera platsen du bokat.

 

Garderob obligatoriskt. 20 SEK (intäkterna går till lokala föreningar i Askersund)

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla