bookmark 1 show style1 City date_range 27 February 2025

Allsång i Hjorthagen: Taube och Adolphson – två älskade vispoeter

Somliga av deras visor lämpar sig särskilt väl för att sjunga tillsammans. I samarbete med Allsångskören på Folkkulturcentrum Hjorthagen och Taubesällskapet inbjuder vi nu till en kväll där vi tillsammans med Allsångskören sjunger visor av de bägge vispoeterna, varvat med soloframträdanden av Nils Assarson (Olle Adolphson) respektive Ulf Holmberg (Evert Taube). Nils Assarson berättar också om de båda vispoeternas relation och betydelse för varandra.

Konferencier och allsångsledare: Anders Starck
Vid flygeln: Kjell Nordenstam och Palle Svanström. På dragspel: Rolf Bergström
Bar med vin och andra drycker, smörgåsar, soppa, paj m.m. öppnar klockan 17.00 och har även öppet i pausen.

Tid och plats: Teaterlokalen, Folkkulturcentrum Hjorthagen, Artemisgatan 19, Hjorthagen.
Arrangör: Allsångskören på Folkkulturcentrum i samarbete med Olle Adolphson-sällskapet och Taubesällskapet
Entréavgift: 140 kr för medlemmar i Olle Adolphson-sällskapet, Taubesällskapet och seniorer, 165 kr för övriga.

Det är lätt att ta sig till Folkkulturcentrum Hjorthagen: T-bana Ropsten, uppgång Hjorthagen, ta rullbandet, därefter uppgång Hjorthagens Medborgarhus, Artemisgatan. Alternativt buss 6 eller 75 till Ropsten, därefter uppgång via T-baneperrongen enligt ovan. Även buss 57 (Sofia-Hjorthagen) till Artemisgatan. För dig som kommer med bil finns parkeringsplatser i kvarteren.

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla