Naomi Wiehe tillhör den senaste generationen av nordisk pop- och folkmusik. Med en förkärlek för organiska arrangemang, och en unik känsla för gripande texter har hon under mer än ett decennium berört sin publik med sin karaktäristiska och uttrycksfulla röst.
Under 2026 har Naomi släppt flera singlar från sin kommande EP. Singeln ”Prinsessa” blev en viral succé och beskrevs av Kulturnytt som ”Sofia Karlsson möter Jazz på svenska”.
Den 6e augusti firar Naomi EP-släppet på Ö2 Scenkonst med en intim konsert där berättandet står i centrum. Tillsammans med musiker på bland annat mandolin, piano och banjo bjuder hon på en nära musikupplevelse där publiken får komma tätt inpå både musiken, och historien bakom låtarna.
Konserten är ett gästspel och spelas på Ö2scenkonst Södermalm.
Ö2scenkonst stöds av Stockholms stad, Region Stockholm och Svante Bergströms Teaterstiftelse