Upplev de prisbelönta tornerspelen på Gotland! Förflyttas till en värld av dundrande hovar, vinande pilar och häpnadsväckande riddardåd. Se de flerfaldiga guldmedaljörerna tävla i ett skådespel fyllt med hästar, riddare, bågskyttar, fanfarer och spänning.
Tornerspelen är en älskad tradition på Gotland. En oförglömlig upplevelse för hela familjen. Tornerspelen har premiär i juni och pågår varje vecka under juli och under hela Medeltidsveckan i augusti.
Säkra dina biljetter nu och bli en del av det historiska äventyret!
Lite mer om spelplatser och schema
Tornerspelen har premiär tisdagen den 30 juni och hela premiärveckan är det halva priset!
Spelen genomförs flera gånger i veckan, oftast tisdagar och torsdagar, under perioden 30 juni - 8 augusti, på Medeltidsarenan, Strandgärdet i Visby.
Föreställningarna är ungefär en timme och 20 minuter (längden varierar något beroende på sammandrabbningar och dueller).
Passa på och njut av stämningen före spelet! Arenaområdet öppnar redan klockan 17.30. Handelsbod och pop-up marknad, grill med mat och dryck, meet and greet med riddare, hästar och bågskyttar, och lekområde med toaletter, halmhoppborg och aktiviteter!
Det sätts även upp två tornerspel på landsbygden. Det första lördagen den 18 juli på Bungemuseet (ej i Visby). Det andra, lördagen den 25 juli i Lojsta (ej i Visby), är premiär för säsongens Eldspel med lite extra spänning!
Under Medeltidsveckan (2-9 augusti) behövs giltigt Medeltidsband för festivalen, utöver platsbiljett.
Adresser:
Visby: Medeltidsarenan: Strangärdet, Lasarettsgatan, 621 55 Visby
Bunge: Bunge Annex 140, 624 64 Fårösund
Lojsta: Lojsta Slott 487, 623 59 Hemse
En produktion av Medeltidsveckan på Gotland i samarbete med Riddarsällskapet Torneamentum, Gutars Bågskyttar och Fanfare Gotlandica.