style1 Ort date_range 26 april 2026

JOE HILL - en man med många identiteter

Joel Hägglund – en fattig, musicerande arbetargrabb utvandrade 1902 till USA för att finna jobb, bostad och kanske kärlek. För att finna ett liv. Som Joe Hill fann han något helt annat och engagerade sig med text och musik för yttrandefrihet, jämlikhet, löner och mat åt folket via fackföreningen IWW. Han kom att bli en av 1900-talets mest inflytelserika amerikanska protestsångare som har inspirerat en hel värld och kallas därför The Man Who Never Died.

Genom musiken i föreställningen möter vi en man i en stark demokratisk rörelse, som får alla arbetare på arbetsplatser och interner i hela fängelser att sjunga. Skottes musikteater förmedlar med musik och berättarglädje fler beröringspunkter än olikheter med vår samtid trots de över hundra år som förflutit. 

Tanke föder känsla,
känsla föder tanke,
det är där kraften finns,
i mötet med konsten.
Lisa Hugosson, regissör 

Vi sitter i den sköna biosalongen på Folkets hus. 
Det är fri entré till förerställningen men alla biljetter måste förbokas. 
I pausen dukas det upp en hembakad fikabuffé att njuta av på söndagseftermiddagen.  Förboka biljetten som kostar 100 kr. 
Arrangörer i samverkan: Socialdemokraterna Säter, LO, Vänsterpartiet Säter, Syndikalisterna Säter, Folkets hus, Säter, ABF och Kulturenheten Säters kommun